Poczet królów polskich

konie w grupie.png [422 KB]

Mamy zaszczyt zaprezentować Wam i Waszym latoroślom Poczet królów polskich, który w swej okazałości stworzył mistrz malarski Jan Matejko. Poczet królów i książąt polskich powstał u schyłku życia Jana Matejki na zamówienie wiedeńskiego wydawcy Maurycego Perlesa. Dopełnieniem portretów władców w kuraszkowskiej galerii jest opis każdego z osobna, stworzony na podstawie podań, baśni i opowiadań złożonych w „akademicką” całość. Każdy z królów ma swoje miejsce na korytarzu Akademii oraz w ramach obrazów opisujących szczegółowo i ciekawie ich życiorys.

„Od czasu upadku Polski liczne już pojawiły się wydania jej historii, jedne mniej, drugie więcej ilustrowane. Wskutek tego niejednokrotnie mieliśmy sposobność zapoznania się z portretami naszych ojców narodu i ważniejszymi wypadkami dziejowymi. Dotąd jednak mało zajmowano się wydaniem zbiorowem samych Królów Polskich; podobizny zaś, które z świat puszczono , nie odpowiadały w zupełności swemu zadaniu. Pominąwszy bowiem zadanie techniczne, zamieszczano cały zbiór portretów na jednej, wielkiej karcie- grzesząc w ten sposób niepraktycznością- a nadto nie dodawano życiorysu odnośnego monarchy lub też zamieszczano opis bardzo niedostateczny.”

Mamy nadzieję, że nasze opisy będą się przyjemnie czytały ponieważ zamysłem w ich tworzeniu była lekkość przekazu i przedstawienie wydarzeń historycznych w sposób ciekawy. Matejko rozpoczął pracę nad pocztem w lutym 1890 roku, a skończył 27 stycznia 1892 roku. Powstały 44 portrety rysowane ołówkiem, bez koloru. Mistrz marzył o pomalowaniu obrazów farbą olejną, niestety nie starczyło mu życia. Zakład wydawniczy Karola Miarki w Mikołowie na Górnym Śląsku kazał zlecić wykonanie portretów w kolorze. W tym celu wydawca zatrudnił zagraniczne siły robocze ponieważ ówcześni krajanie nie byli przeszkoleni do tworzenia tego typu prac. Zachęcamy do zapoznania się dziejami dawnej Rzeczpospolitej, z życiem i walecznością jej królów nie pominąwszy wad jakie niewątpliwie mieli.

Kontakt

Jesionowa 9
55-120 Kuraszków

tel. 71 310 10 24
mail recepcja@akademiakuraszkow.pl

Społecznościowe - linki

Logo restauracji San Thai