Konie-wąski-baner.jpg

Okolica

konie w grupie.png [422 KB] 

Kuraszków – bajkowa wieś w sercu Gór Kocich

Kuraszków to malownicza miejscowość pełna atrakcji. Rośnie tu dąb o obwodzie niemal sześciu metrów, można spacerować po wyjątkowym wąwozie lessowym i podziwiać karłowate dęby, wspiąć się na Górę Gnieździec, zwiedzić dwór z przełomu XIX i XX wieku, w którym aktualnie mieści się schronisko młodzieżowe, zobaczyć kaplicę cmentarną z drugiej połowy XIX wieku albo posłuchać ludowych przyśpiewek zespołu Malwy. Na turystów czekają także dwie wyprawy odkrywców, w których trakcie można zwiedzić miejscowość, poznać jej historię, kulturę oraz wyjątkowych mieszkańców. Kuraszków jest także laureatem konkursu na najpiękniejszą i najaktywniejszą polską wieś.

Z legendą w tle

Dąb Napoleoński to ponad 400-letni pomnik przyrody. Legenda głosi, że to najstarsze kuraszkowskie drzewo jest miejscem pochówku trzech żołnierzy Napoleona Bonaparte. Z opowieści przekazywanych od kilku wieków z ust do ust wynika, że w tym miejscu musiały wydarzyć się prawdziwe dramaty.

Małe Bieszczady

Na gości przyjeżdżających do Kuraszkowa czekają wzgórza, lasy, stawy, pomniki przyrody i pałace. Okolica, w której się znajdujemy sprzyja aktywnemu wypoczynkowi. Krajobraz jest tu bajkowy, wszędzie wznoszą się porośnięte lasami pagórki, mamy trawiaste połoniny, głębokie wąwozy, magiczną Dolinę Baryczy oraz średniowieczne osady z licznymi zabytkami. Leczniczy klimat, podgórskie pejzaże, bogata roślinność, rzadkie gatunki zwierząt, cisza i spokój zapraszają nas do harmonijnego świata, tak bardzo odmiennego od pobliskiego gwarnego Wrocławia.

Wzgórza Trzebnickie są częścią Wału Trzebnickiego Gór Kocich. Dawniej nazywano je Górami Kaczymi od lądujących tu kaczek. Jednak w okresie przynależności tych ziem do Niemiec nazwa została przekręcona. Stało się tak, gdyż Niemcy mieli trudności w wymowie i łatwiej było im posługiwać się nazwą Katzen Gebirge, co po polsku znaczy Kocie Góry. Za to sami mieszkańcy, ze względu na uderzające podobieństwo tutejszego krajobrazu do pejzażów bieszczadzkich, postanowili nazwać wzgórza Małymi Bieszczadami.

Zaczarowana kraina

W Kuraszkowie i w okolicy panuje specyficzny mikroklimat. Wszystko dzięki wzniesieniom Kocich Gór. Mamy mniej mglistych dni, w dolinach jest cieplej i nie docierają tu mroźne wiatry, a okoliczne lasy wydzielają pachnące olejki eteryczne. Doskonale wpływa to na jakość powietrza i ma ogromne walory zdrowotne dla naszych organizmów. Kocie Góry są też wyjątkowe jeszcze pod jednym względem. Niewielu z Was pewnie wie, że zachodzi tu zjawisko sufozji, czyli tworzenia się podziemnych korytarzy poprzez wymywanie cząstek skał przez przepływającą wodę. Dzięki temu cały czas powstają mniejsze i większe jaskinie. To idealne miejsce na spędzenie weekendu pod Wrocławiem!

leśna.png [106 KB]

Co warto zobaczyć:

Zobacz nasze mapki >> POBIERZ

Zobacz nasz przewodnik po okolicy >> POBIERZ

Rotator opisowy

Kontakt

Jesionowa 9
55-120 Kuraszków

tel. 71 310 10 24
mail recepcja@akademiakuraszkow.pl

Społecznościowe - linki