DSC_5080.jpg

Weekend z gęsiną w Akademii Kuraszków

Weekend z gęsiną!

W Polsce hasło „Gęsina na świętego Marcina” staje się z roku na rok coraz bardziej popularne, dlatego też Święto Niepodległości to  świetna okazja do przygotowania gęsiny. Opisuje ją nawet najstarsza polska książka kulinarna - „Compendium Ferculorum”, która proponuje podawać gęś na zimno z sosem z czerwonego wina.

Gęsina jest bardzo podobna do mięsa kaczki, lecz ma całkiem inna strukturę, która wymaga pracochłonnej obróbki termicznej w niskiej temperaturze, wszystko po to, by wydobyć całą delikatność, aby mogła rozpływać się w ustach. Mięso gęsi jest źródłem pełnowartościowego białka, zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, wiele minerałów: cynk, fosfor, magnez, potas i żelazo, a także witaminy: A, z grupy B oraz E.

Akademia Kuraszków podtrzymuje tradycję i dziedzictwo kulturowe, dlatego już w weekend 9-11.11.2019 pojawią się specjalne przygotowane dania z gęsiną w naszym menu. W ubiegłym roku frekwencja była bardzo wysoka, dlatego w tym weekend z gęsiną trwa, aż trzy dni!

Już niedługo będziecie mogli Państwo skosztować takich dań jak Rosół z pieczonej gęsi, Udko confit, a na deser – Marcińskie Rogale

 

Przy chęci odwiedzenia nas w weekend zachęcamy do zarezerwowania większej ilości czasu – ze względu na duże zainteresowanie naszą restauracją – czas oczekiwania na dania może wynosić godzinę! Ale obiecujemy …. warto poczekać!

Tel: 71 310 10 24

Mail: recepcja@akademiakuraszkow.pl

Kontakt

Jesionowa 9
55-120 Kuraszków

tel. 71 310 10 24
mail recepcja@akademiakuraszkow.pl

Społecznościowe - linki